Wpis: Najcieplejsze drzwi na rynku Ud 0,65W/(m2K)
Najcieplejsze drzwi na rynku Ud 0,65W/(m2K)
Mam pytanie co sądzicie o drzwiach Ł&K o grubości panela 74mm z czteroszybowym przeszkleniem w stanarcie oraz 5 letnią gwarancją ?
PEŁNA OFERTA NA :
Najcieplejsze drzwi na rynku Ud 0,65W/(m2K)
Mam pytanie co sądzicie o drzwiach Ł&K o grubości panela 74mm z czteroszybowym przeszkleniem w stanarcie oraz 5 letnią gwarancją ?
PEŁNA OFERTA NA :
Montaż okien zimą ? Czy to ma sens ?
Systemodawcy zapewniają ,że montaż tradycyjny na piankę do – 10 jest możliwy bo są pianki zimowe .
Jednak prawda jest taka :
90 % spierniczonych montaży to jest: bananów ,beczek itp. to montaże wykonane zimą .
Faktem jest ,że piana zimowa rozpręża się nawet przy minus 10 (w sposób niekontrolowany )
,ale też jest faktem ,że wiąże i utwardza się ponad 20 godzin i więcej .
Jej właściwości są nieprzewidywalne tak jak temperatura w nocy po montażu .
Jeszcze gorzej jak po montażu włączymy nagrzewnicę lub inne źródło ciepła .
Same szyby schłodzone do minimum podczas transportu i montażu przy szybkim nagrzaniu pomieszczenia mogą popękać .
Pomijam fakt ,że okna pcv przy ujemnych temperaturach są bardzo kruche i profile mogą pękać przy nawiercaniu lub nawet nabijaniu kotew .
Ten fakt nie dotyczy okien drewnianych aluminiowych oraz drewniano-aluminiowych .
Odnoście tzw ciepłego montażu to już zupełnie inny problem :taśmy rozprężne praktycznie się nie rozprężają a folie paroszczelne i paro przepuszczalne się nie kleją nawet do najlepiej zagruntowanego muru .
Jest też czynnik czysto ludzki .Najzwyczajniej przy mrozach ludziom marzną ręce i się śpieszą ,a i poziomica nie pokazuje dokładnie co powoduje oczywiste skutki .
Jak Ktoś chce mieć okna dobrze zamontowane to radzę poczekać aż temperatury będą dodatnie .
Jednak zima ma też zalety bo to okres małego zainteresowania oknami więc firmy sprzedają stolarkę w bardzo korzystnych cenach Można zamówić i poprosić o magazynowanie i zamontować jak będą odpowiednie warunki atmosferyczne.
Montaż w krajach gdzie jest bardzo zimo przez cały rok czyli Islandia czy Rosyjska Syberia odbywa się bez użycia piany montażowej ,a luz montażowy wypełnia się materiałami stałymi typu pakuły itp. No i tym samym są to okna głównie drewniane drewniano-aluminiowe i z ciepłego aluminium z przegrodami termicznymi .
POZBUD T&R S.A – certyfikowane okna pasywne.
Wiele firm się obecnie chwali ,że posiada w ofercie okna do budownictwa pasywnego Jednak brakuje im najważniejszego czyli certyfikatu na okna pasywne jedynego uprawnionego do tego instytutu w Europie czyli : PASSIVE HOUSE INSTITUTEW DARMSTADT W NIENCZECH
Deklarować można wiele ale czy ktoś to sprawdził ?
POZBUD T&R S.A. jako pierwszy producent w Polsce wprowadził właśnie nowe przełomowe pod względem trwałości i energooszczędności rozwiązanie okien drewnianych i drewniano aluminiowych odpowiadające wymogom budownictwa pasywnego. W budownictwie pasywnym, okna muszą charakteryzować się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła /nie tylko zastosowanego pakietu szybowego/, ale przede wszystkim samego profila okiennego, co zmusiło nas do wykorzystania nowatorskich rozwiązań tiem, stała się stolarka drewniana i drewniano-aluminiowa do produkcji której wykorzystaliśmy profile drewniane, w których zastosowaliśmy przegrody izolacyjne z aerożelu.
Certyfikacji podlegały okna wykonane w takiej technologii i następującymi parametrami technicznymi: wymiar stolarki: 1.23m x 1.48m, wykonane w systemie drewnianym i drewniano aluminiowym, o grubość profila 92 mm wykonanymi z kantówki sosnowej i pakietem szybowym 4/18/4/18/4 zaopatrzonym w ciepłą ramkę.
Ten certyfikat pokazuje jaki jest współczynnik okna ale również co jest ważne całego otworu okiennego wraz z montażem Czego żadna inna firma w Polsce nie podaje .
Czym różnią się między sobą okna produkowane na profilach Veka?
Veka jest jednym z najbardziej uznanych producentów profili okiennych jednak nie okien .Produkuje jedynie systemy profili do budowy okien .
Jednak są duże firmy jak Oknoplast i kilka innych na Świecie gdzie profile są autorskimi rozwiązaniami firmowego działu badań i rozwoju(zresztą bardzo rozbudowanego ) .I tak np. okna Platinium, Platinium Evolution i energooszczędne okno Winergetic Premium są autorskimi rozwiązaniami niedostępnymi dla innych producentów okien w systemie Veka
(zakłady firmy Oknoplast group z lotu ptaka Należy pamiętać że to największy odbiorca
systemów firmy Veka na Świecie )
Produkcja tych konkretnych profili jest jedynie podzlecana przez Oknoplast firmie Veke .To oznacza, że są produktami unikalnymi w kwestii designu, jak również budowy profilu (m.in. większa ilość komór niż w standardowych profilach Veka produkowanych dla mniejszych odbiorców )
Niezmiernie istotne są zastosowane elementy dodatkowe i akcesoria, jak np. okucia ,zbrojenie systemu czy uszczelki. Przykładowo prawidłowy dobór grubości i geometrii stali w danym profilu warunkuje sztywność i statykę okna, to samo odnosi się do stabilnego połączenia zaczepów antywłamaniowych i słupków stałych. Odpowiednia ilość i sposób montażu uszczelek to gwarancja szczelności oraz oszczędność czasu i wysiłku w procesie pielęgnacji okna. Równie ważny jest sam proces produkcyjny. Jak głosi znane powiedzenie - Składniki nawet najbardziej wyszukane nie czynią potrawy smaczną, smak warunkują umiejętności i nastawienie kucharza .
(Marka europejska może więcej .Oknoplast Top sponsorem Interu Mediolan)
Bardzo ważne jest wykończenie zgrzewów i ogólna estetyka produktu .
Dlatego oferowane na rynku okna oparte na tym samym systemie Veka w większości różnią się standardem wyposażenia, parametrami energooszczędności, przenikalności cieplnej, szczelności produktu, a także dbałością wykonania.
OKNOPLAST TOP SPONSOREM INTERU MEDIOLAN
Współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna prawda czy ?
Na rynku jest wiele okien wiele systemów i wiele firm Jednak ze względów marketingowych wszyscy licytują się współczynnikiem przenikania ciepła dla okna Uw . I tak np. weźmy okno wykonane w systemie Veka Alphaline 90 .Systemodawca czyli sama Veka w reklamie na Mojabudowa.pl podaje- tu cytat
źródło :http://klienci.cormedia.pl/veka/poradnik/poradnik.php?id=11
„
Jeżeli okna są wyprodukowane z użyciem np. systemów okiennych VEKA Alphaline 90, to ich współczynnik przenikania ciepła Uw osiąga nawet 0,9 W/m2K (przy zastosowaniu potrójnego oszklenia i klina docieplającego wypełniającego komorę). |
Jednak wiele firm podaje zdecydowanie dużo lepsze parametry dla okien Alphaline 90 w tym systemie co mnie dziwi i śmieszy .
Bo system jest tylko 6 komorowy i nawet najlepsze zabiegi z dodatkami typu ciepłą ramka inne okucie itp. może zmienić wsp Uw o kolejne miejsce po przecinku ,a nie tak radykalnie jak deklarują niektóre firmy sprzedające te okna w tym systemie .
Prywatnie uważam ,że Veka to najlepszy systemodawca profili na rynku bo dysponują wszystkim co jest potrzebne do prawidłowego montażu i rozbudowy okien w Klasie A ( poszerzenia ,łączniki ,listwy i cała masa systemowych niezbędnych dodatków dla profesjonalistów ).
Veka też produkuje profile bardziej zaawansowane technicznie w tym 7 komorowe o dużo lepszych parametrach termicznych i z możliwością budowy dużo większych okien niż w starym systemie Alphaline 90 lecz te profile nie są reklamowane na stronie Veki bo mają stałych odbiorców na wyłączność (takie prawo rynku – lepsi mają lepiej )
Tak czy siak te współczynniki deklarowane przez producentów okien warto samemu zweryfikować na własny rozum .Moim zdaniem gdyby Alphaline osiągał lepsze parametry to pierwsza by się pochwaliła sama Veka a nie podawała jedynie Uw = 0.9 .Gdzie jej dystrybutorzy podają np. 0.75 i niżej .
Dobrze wiedzieć ,że aby otrzymać certyfikat niektórych instytutów badawczych wystarczy zadeklarować pewne parametry obliczeniowe np. Uf ramy ,a wynik wyjdzie rewelacyjny .lub przebadać okno dużo większe niż referencyjne o wymiarze 123 X 148 W Czechach czy Słowacji gdzie potwierdza się często jedynie prawidłowość arytmetyczną obliczeń wyliczonych przez zainteresowanego certyfikatem .