Wpis: Profil okienny Alphaline90 - Kilka spostrzeżeń opi
Profil Alphaline90 został zaprojektowany już w 2006 roku i wdrożony w 2007 . Czyli system już nie najnowszy, a tym bardziej odkrycie roku czy jakaś nowość jak niektóre źródła sugerują na rynku polskim .
W momencie projektowania systemu w 2006 roku przyjęto jak sadzimy chyba założenie że im szerzej tym lepiej. Warto zwrócić uwagę że rama w tym systemie ma 90 mm głębokości , a skrzydło… tylko raptem 84 mm.( gdzie tu konsekwencja?) przecież ościeżnicę zakrywamy dociepleniem i jej grubość ma tym samym mniejsze znaczenie w energooszczedności niż niczym nieocieplonego skrzydła gdzie tam ich grubość to raptem 84mm o czym większość sprzedawców niechętnie informuje i woli ten fakt przemilczeć i podawać grubość ościeżnicy 90mm co brzmi lepiej .
Konstrukcja ALPHALINE 90 powodowała nam wiele problemów w trakcie montażu u klienta . Dla efektu końcowego czyli właściwej i oczekiwanej izolacji termicznej pomieszczeń równie ważne jak dobre , jest również prawidłowy montaż.
- sporym problemem było bardzo wyraźne niesymetryczne ułożenie stali w profilu ramy. To powodowało spore problemy montażowe kiedy wymagały skręcenia na łączniku. Dociągając śruby od wewnątrz, rozciągana była jednocześnie strona zewnętrza połączenia.
- łączniki kątowe – ich konstrukcja powodowała nam problemy wizualne i estetyczne zestawów okiennych. W przypadku w pełnym kolorze nierzadko widać było biały nośnik łącznika, który trzeba było przykrywać dodatkowymi profilami uzupełniającymi.
- komora na styropian tzw. klin docieplający – . Jeżeli zobaczymy na przekrój ramy to komora ta jest bardzo duża i nie jest „powiązana” żadnymi ściankami PVC ze ściankami głównymi profilu ( zewnętrznymi ).
Samo rozwiązanie klina docieplającego też nie było idealne i nie robiło dużej różnicy w parametrze Uf (klin poprawia uf ramy jedynie o 0,03 ) o wiele więcej uzyskujemy kładąc docieplenie i zachodząc nim na ramę co zawsze się wykonuje .No chyba że dom niema przewidzianego docieplenia to wtedy ten klin docieplający ma minimalne znaczenie .
Zresztą klin docieplający w ościeżnicy jest, a tam gdzie by się przydał naprawdę czyli w skrzydle niema .Gdzie tu jakiś sens i konsekwencja ?
- system tylko – kolejnym ograniczeniem systemu ALPHALINE i dowodem że kierunek rozwiązania był nie do końca idealny jest fakt, że ALPHALINE to system . Nie możemy w nim wykonać bowiem ani drzwi typu HST, ani konstrukcji typowych drzwi wejściowych. Większość klientów kupujących komplet w systemie Alhaline90 i drzwi tarasowe Hs oczekuje że dostanie wszystko na tych samych profilach nie wie ,że HS to zupełnie inny profil o skrzydle grubości 70 mm
Zwiększenie szerokości ramy do 90mm spowodowało ze :
stal ułożona jest niesymetrycznie (powoduje to nam problemy w montażu, tworzenie dużych konstrukcji, ogranicza możliwości kształtów )
- były kłopoty z łącznikami narożnymi, w oknach kolorowych było widać biały łącznik
- profil charakteryzuję duża chłonność energii cieplnej i termicznej – więc narażony jest na nadmierne nagrzewanie się latem. Jest to spowodowane ilością PVC/ powierzchnią PVC
Alphaline 90 to dość stary system ( ponad 11 lat ). Nie jest rozwijany( od jego wprowadzenia do dzisiaj nic się w nim nie zmieniło) , a produkcja przeniesiona została do Polski, jak sądzimy bo to niewymagający rynek .Klient niestety nieświadomy o mniejszej wiedzy technicznej .
1. Problem z wygodnym i precyzyjnym montażem spowodowany niesymetrycznym umiejscowieniem stali. Jej przesunięcie do strony wewnętrznej powoduje że podczas skręcania zestawów okiennych następowało od zewnątrz rozwarstwienie (szczelina)
2. Problem z łącznikami kątowymi i narożnymi. Przy skręcaniu w zestawy w przypadku okien w pełnym kolorze od wewnątrz widać było białe elementy łącznika. Ponieważ łącznik od wewnętrznej strony (od pomieszczenia) był biały to w przypadku okien np. w pełnym kolorze widać było ten właśnie biały kolor.
3. Problem mamy z konstruowaniem okien o większych wymiarach. System nie pozwalał na bezpieczne projektowanie okien o dużych wymiarach. Maksymalna powierzchnia skrzydła to tylko 2m² ( są tacy producenci co robią większe ale ja bym ich nie kupił ). System nie pozwalał na wykonywanie konstrukcji wyższych niż 230cm ze względu na ograniczenie stawiane przez producenta tego profilu czyli samą Vekę .
4. Problem z konstrukcjami nietypowymi. System posiada duże ograniczenia
w konstrukcjach kształtowych. Można na nim wykonać tylko duże promienie i kąty.Ostre skosy ,trójkąty małe łuki i koła odpadają .
5. System jest ograniczony praktycznie tylko do okien. Brak opcji drzwi wejściowych, przesuwnych HST.
Uwaga Ważne !!!
6. Generalny problem wskazany przez instytut IFT Rosenheim z niesymetrycznie usytuowana stalą powoduje to ,że profile tego typu mają tendencję do odkształcania się pod wpływem nagrzania słońcem. Już w 2011 roku IFT Rosenheim zwracało uwagę na problem niesymetrycznie umiejscowionej stalizbrojenia
Parametry energooszczędne typu Uw obliczeniowe dla tego systemu wielu producentów deklaruje dość atrakcyjne ,ale należy wiedzieć,że dotyczą małego 123X148 (referencyjnego w Polsce ) nie eksploatowanego i niezamontowanego ( suche wartości arytmetyczne i teoretyczne )
z odkształconymi profilami tylko w teorii jest energooszczędne, ponieważ jest nieszczelne,a my nie możemy ponosić takiego ryzyka
Oczywiście odkształcanie się profili z niesymetrycznie usytuowaną stalą zbrojeniową to proces postępujący z biegiem czasu lub słońca jak ktoś woli czyli od razu po montażu nie widzimy problemu .
Jak widać na przygotowanym przez instytut IFT Rosenheim rysunku, profile z niesymetrycznie umiejscowioną stalą( wykres po prawej ) maja bardzo dużą tendencję do odkształcania i wypaczania się oraz utratę szczelności .
Szczelność można sprawdzić .Znalazłem taki filmik
Generalnie nie widzimy sensu sprzedaży i montażu okien na dość starych profilach Alphaline 90 naszym zdaniem z innej epoki
(no chyba ,że Ktoś ma same niewielkie najlepiej w kolorze białym i o kształtach prostokątnych bez dużych balkonów o skrzydłach nie większych niż 2m² i nie wyższych niż 230 cm ) zwłaszcza ,że ten dostawca profili posiada w ofercie już dużo nowsze i lepsze profile gdzie my jako firma mamy możliwości dostarczenia klientom większych ,bezpieczniejszych konstrukcji okiennych i nie jesteśmy tak ograniczeni w kształtach jak łuki, koła i skosy. A montaż i zespolenia możemy wykonać dużo lepiej i estetyczniej.
Generalnie poco sprzedawać stare jak jest nowsze i lepsze ?
Oczywiście to wszystko są nasze subiektywne spostrzeżenia .